Jak se starat o plynový kotel, abyste nepřišli o tisíce?

Neproplacené pojistné plnění, neuznaná záruka, problémy s úřady… To je jen zlomek nepříjemností, které vám může způsobit neudržovaný kotel. Přitom pokuty nejsou vůbec malé – za nedodržení předpisů můžete zaplatit až desetitisíce korun.

mladý muž v modré košili drží v ruce černou peněženku

Servis kotle není povinný, ale ročně může ušetřit tisíce

A pak je tu ještě servis kotle. Tuto kontrolu se doporučuje provádět jednou ročně, ideálně před topnou sezónou. Kontroly nejsou povinné, je čistě na vás, zda se budete o svůj kotel takto starat. Nutno však podotknout, že i zanedbávání servisu kotle má své negativní dopady.

Kromě toho, že pravidelný servis udržuje váš kotel ve skvělé kondici a on pak déle vydrží, může vám zároveň snížit platby za plyn až o tisíce ročně. A má to i další praktické důvody: na neservisovaný kotel se nemusí vztahovat záruka nebo pojistné plnění, když už se něco přihodí.

 

Za neprovedenou revizi firmám hrozí pokuta až 2 000 000 Kč

Pokud provozujete plynový kotel jako podnikatel, firma či majitel nájemního domu, nevyhnete se provozním revizím. Kontrola je povinná a provádí ji revizní technik.

Technik kotel zkontroluje a vystaví protokol o provedení revize. Ten si pečlivě uschovejte, může se hodit v případě poruchy kotle, pojistné události či požáru. 

Zanedbáváte povinné revize? Vystavujete se nejen riziku finančních pokut, ale i krácení pojistného
v případě škodní události. Laxní přístup může být pro vaši firmu doslova likvidační. Pokuta se totiž pohybuje až v řádu milionů.

Pokuta: až 2 000 000 Kč.

 

Na zanedbání kontrol spalinových cest už doplatí i domácnosti

Nejen firmy, ale i běžné domácnosti mají povinnost nechat zkontrolovat tzv. spalinové cesty. Tuto kontrolu provádí kominík a je potřeba si ho pozvat minimálně jednou ročně.

Kominík posoudí, zda je komín volný, přístupný, a zkontroluje jeho celkový technický stav. Poté vám vystaví zprávu o kontrole spalinových cest, kterou po vás může chtít pojišťovna či hasiči v případě požáru.

Pokud kontroly podceníte, hrozí vám pokuta až desítky tisíc korun, v případě firem až 100 000 Kč. Navíc riskujete, že vám v případě požáru pojišťovna neuhradí škodu. Úplně největším strašákem je však únik oxidu uhelnatého, který může zcela zbytečně skončit tragicky.

Pokuta: až 100 000 Kč.